Xhevahiret e një shpirti të trazuar

Brahim AVDYLI: Xhevahiret e një shpirti të trazuar Përkitazi me librin poetik të Kujtim Matelit, „Qetësojmë shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranë 2017. Kujtim Matelin e kujtojmë që moti, qoftë nga librat e Dodonës, qoftë nga poezitë e tij, qoftë nga gazeta përmetare “Dëshnica”. Si intelektual i veçantë e shohim të priret nga ndjenjat e larta, […]

Read More…

Doli nga shtypi romani “Pëshpëritje e jetës në mërgim” i autorit Xhavit Çitaku

DOLI NGA SHYPI LIBRI I TITULLUAR “PËRSHPËRITJE E JETËS NË MËRGIM”, ROMAN, I AUTORIT XHAVIT ÇITAKU Botues: Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, Suedi FJALA E REDAKTORIT Romani i titulluar ”Pëshpëritje e jetës në mërgim” i autorit z. Xhavit Çitaku, mund të themi se pasqyron në plotëni konceptin e krijuesit mbi […]

Read More…

Një cikël me poezi: “Pragviti 2018”

Nga  Përparim  Hysi   1.Mesazh politikanëve dhe qeverisë                (nga një pensionist) I mbërdhirë nga dimri i egër, i kërrusur pleqërisë Politikanëve u shkruaj letër ( ca më shumë:qeverisë!) Mua pensioni nuk më del dhe në punë unë  u sëmura (Dil, o shpirti im, pse s’del? Do spitali 7 […]

Read More…

Takim frytdhënës me priftin atdhetarë Dr. Don Shan Zefi

Nga: Nue Oroshi Në kuadër të takimeve intenzive që po zhvilloj në Kosovë sot pata kënaqësinë të takoj dhe të shkembejmë biseda frytdhënëse me priftin atdhetarë, studiuesin dhe intelektualin e shkëlqyer të kombit shqiptarë Dr. Don Shan Zefi. Dr.Don Shan Zefi është prifti atdhetarë i cili që nga vitet e nëntëdhjeta e deri më sot […]

Read More…

POETË JANË ATA QË OFROJNË NJERËZIT DHE KULTURAT

Sokol Demaku         POETË JANË ATA QË OFROJNË NJERËZIT DHE KULTURAT                -nga manifestimi Ditët e letërsisë suedeze mbajtur në Shkup U përshendet në mënyrë madhështore ky evenement kulturor-letrar nga Ambasadori i Suedisë në Shkup Mats Stafansson si dhe nga Kryeparlamentari i Parlamentit të Maqedonisë Talat Xhaferi

Read More…

Ditët e Ballkanit në Mynih me 23-24 Mars 2018

Ditët e Ballkanit në Mynih shërbejnë për të promovuar një dialog midis kulturave, traditave dhe mënyrave të jetesës së të gjitha vendeve të Gadishullit Ballkanik. Një element i rëndësishëm është takimi dhe bashkimi i njerëzve nga vendet e mëparshme armiqësore të Ballkanit.

Read More…

Krenar në ditën e Flamurit dhe 105 vitet shtet

Nga: Sokol Demaku Në kuadër të kremetimit të Festave të Nëntorit Shoqata Kulturore “Mbretëresha Tetuata” nga qyteti Göteborg i Suedisë së bashku me Qendren Kulturore Shqiptare “Migjeni” nga qyteti fqinjë Borås mbrëmë organziuan një manifestim kulturor-zbavitës për bashkëkombasët tanë në Göteborg ku ishin të pranishëm të rinjë e të vjetër, fëmijë dhe adhurues të fjalës […]

Read More…

Joni Latifi së shpejti me një film të ri

Joni Latifi është një aktor i talentuar shqiptar, lindur në Tiranë më 27 qershor 1994. Ka kryer studimet e larta dega “Administrim Biznesi” në Universitetin Europian të Tiranës. Në vitin 2016 ka lëvizur në Nju York, për të ndjekur ëndrrën e tij për t’u bërë aktor i “Hollivudit” dhe një yll i suksesshëm në fushën […]

Read More…

Balkans Days in Munich

“Balkans Days in Munich” is a cultural event, conceptualized by Sadija Klepo of HVMZM to promote and encourage a mutual dialogue about the culture, traditions and the way of living in the Balkans. An important factor of this event is meeting and uniting people from those countries in the Balkans who were former enemies. 

Read More…

 

Advertisements