Sekretet e Nënës

Luan Kalana
Maj, 2017 Florida
jetesore
SEKRETET E NENES
Syte somnabule*
episodi 1
-Sekret apo plagë në zemër te Nënës.Vajza po rritej,me gjithe te mirat ,si nuse e stolisur.Po ja pa pritur ndodh…Vajza ngrihej natën ne gjumë 
ecte neper shtepi sikur te ishte zgjuar,pastaj binte serisht te flinte.C’ishte kjo alibi e keqe per Nenen..?!..Ajo e ndiqten fshehurazi si hije si fantazmë, me frikë,per çdo te papritur .Pa i thene asnje njeriu ,vetem syte,mendja dhe zemra e saj e dinte ,si ti thuash kete fatkeqesi.

U konsultua me nje mjek psikokollog,dhe iu lut t’ia mbante sekret.
Ai veç keshillave te përkujdesjes prej saj ,mjeku nuk i tha asgje te re,ishte somnabulizem*(-lexo me poshte ne postimet e mija ,per somnabulizmin).
Nata natës vajza i shtonte veprimet e saj te ecjes neper shtepi,hapte dhe televizorin,e pastaj kthehej serish ne dhome per te fjetur.

Cfare te bente Nëna,nga t’ja mbante. Nje dite Nenes nuk iu durua dhe e pyeti vajzën larg e larg.-Si fjete mbremë bijë?.Ajo i tha se fjeti shume mire, asnje ender nuk pa…(Nëna u sigurua qe ishte e përfjetur,somnabule)

Por ja ndodhi “aventura”e rezikshme..Vajza një natë hap deren dhe del nga shtepia,zbret shkallet e katit te dyte e mbahet direkt tek makina,vetura e saj.Nëna qe e ndiqte qendroi tek shkallet,ulur ne gjunje si kukulli tere ankth.

Vajza qetë -qetë,hyri ne makine e ndezi,hapi dritat e po e nnxirte nga parkingu.Nena u sul si shigjete deri tek vetura.Makina u nis me shpejtesi.
Ajo u shtri mbi makine si ndonje peme e rezuar,sikur desh ta ndalonte,pastaj u perplas perdhe ne asfalt,duke thirur me ze te ulet,
se ishte mezi i nates.
-Zemër kthehu,kthehuuuuu…!

2-“Aventura ” e paimagjinueshme-episodi 2
Nëna,pasi mblodhi veten ashtu shtrire pa ndjenja ne asfalt,u ngrit e shokuar dhe e tronditur.”Si mund te ngase makinen nje somnabule,ne gjume, e paimagjinueshme dhe e pabesuaeshme ,por me shume e mundonte “e keqja”qe mund t’i ndodhte.Hyri ne shtepi me synim te merrte telefon emergjensine 911.I foli operatorit ne telefon per ta kerkuar duke ia dhene nr e targes, duke ju lutur, t’ia mbaje sekret mos e propogandoje dhe mekujdes mos s trembnin se eshte sonmnabule.

Nuk shkoi shume dhe u hap “drita jeshile”,ata u pergigjen,:-Egjetem,dhe poe sjellim ! merrni me mend sa u gezua nena ,fluturonte.

Pas disa çsate hapet dera,dhe ne erresirene e nates ,bashke me policet ,nje femer e alarmuar u shfaq ne dera..Nena u turbullua dhe leshoi nje klithme te gjate :
-Joooooo….Nuk eshte vajza ime…

E tmerrshme ,policet iken me bisht ne shalë…
Pa u larguar mire policet ,bie nje zile telefoni..Nëna me shpejtesi ngre receptorin..
-Jam Mamaja e shoqes te ngushte te vajzes tuaj.Ajo erdhi ketu e deshte te takonte vajzen time,por ajo nuk eshte, eshte tek nje shoqja e saj.
Dhe u kthye per ne shtepi….

Shprese dhe ankth.Nena dridhej e tere nga frika e gezimi.Nje ndjenje e detyroi te merte telefonin ,polocine :

-Zoterinj ,flmnd vajza u kthye ne shtepi ,i tha resptoristes te emergjensise,ju letm mos e zgjatni ,vajza u gjend .-Kaq tha dhe sikur u çlirua ,
sepse kishte frike mos perhapej nami per vajzen somnabule dhe per mos e shqeteuar,mos e merrte vesh vajza qe ishte somnabule,
se keshtu e kish keshilluar mjeku psikollog,ky ishte sekreti me i madh.

Priste nga minuta ne minute te kthehej e bija…Shikone dritare me dritare nga jashte.
Por ca zera alarmi te ambulancave qe degjoheshin afer e çorientuan fare..Nuk duroi e shkoi me vrap me zmer ne dore andej nga vinin zhurmat , ne rrugen kryesore qe kalonte anes komonitetit te tyre.Drita e makina te shumta ambulanca e zjarrfikese,llamburisje e zhurma alarmi.

Akisident e madh….

3-Aksident fatal-episodi 3
Me zemer te ngrire,Nëna sa me shume i afrohej turmes te aksidetit,aq me shume llahtarosej,mendja i shkonte vetem per keq.

Ne momnetin qe u afrua ,me shume me vrapa se ecje,ambulancat dhe helikopteri iken ,fluturuan.Disa makina kishin mbetur nga ato qe ishin bllokuar trafikun.
-Cfare kish ndodhur?! -pyeti e frikesuar,nje shofer ,qe ishte brenda ne veturre.Ai tha se ishte aksident fatal,kish te vrare.Nje femer e mori helikopteri,kaq munda teshoh e tedegjoj.

Ju lut qytetarit ,pa i thane asgje ,se a mund ta çonte ne spital,duke ndjekur ambulancat.
Hyri ne spital e alarmuar dhe nuk dinte kë te kapte ke te pyeste…Po kur i thane se nje vajze e re,kish mbetur ne vend ..dhe e çuan ne morg 

..I ra te fiket.Nejse ,situate tronditese dhe shokuese.Me ne fund pas gjithe atyre peripecive,neper spital,u sigurua,se femra e vrare nuk ishte vajze e saj.
bumerang apo labirinth… ndjenjash shpirtrore qe as nuk mu te pershkruhen.Ankth, tmerr, frike .. dhe një shpresë.

Se fundi u kthye ne shtepi disi me qete me shpresë..
Syte i ndriten nga gezimi ,kur pa ne parking ,veturen e vajzes.Vrapoi me nxitim neper shkallet e apartmentit,hyri ne dhomat e alarmuar dhe gezuar,duke thirur :

-Zemer,bijë ku je ?!
Kontrolloi gjithe dhomat me shpejetsi,si ndonje dedektiv profesinist ,por asnje gjurme.Vajza nuk ishte ne shtepi ..

-Drame apo tragjedi…,-episodi 4
-Qindra mendime i vinin ne kokë.nje lëmsh i ngateruar,nga ta fillonte zgjidhejn,koha ikte me shpejtesi..Vajza duhet gjetur, duhet shpetuar nga cdo rezik i papritur .I ra telefonit te “motres” shoqes te saj te ngushte qe nga femija ,qe qante çdo hall te jetes te saj.
Ajo erdhi pas pas minutash teper e shqetesuar.Pasi e pa Nënën dylle te verdhe e qe i leshinte fjalet duke dridhur.

-Duhet telefonuar sa me pare nuk pritet ,-foli shpejt “motra”shoqja e saj.Nëna u pre fare.I ra tëfiket .Ajo rrembeu ne krahe dhe telefonoi 911,
duke thirur ne telefon :-Help ,help (ndihmë).Nuk vonoi shume erdhen ambulancat ndihma e shpejtë,dhe ato perfunduan ne spital.
Nëna ishte ne gjendje kome.C’te benet?! Mijra mendime i vinin ne kokë.”Motra”.shoqja ndodhej as qielle as ne tokë…

Nëna ishte pa shpresë.gjallë a vdekur nuk i dihej.Mori vendimin te shkonte ne shtepinë e motres,me te pare me te berë.Njehkohesisht i telefoni te shoqit te saj ,ku ndodhej dhe 
cfare mund te bente rreth situates dramatike.E la Nenen ne spital dhe shkoi ne shtepine e saj.Sa hapi deren syte i vajten instikivisht ne sinjalin e vogel te telefonit qe pulsonte .kishte mesazh.E hapi mesazhin…degjoi zerin e vajzes somnabule,…u gjallerua…,por sonte nuk do te kthehej ne shtepi, do te flinte tek “boyfirendsi” i saj..?!..
Odise me te papritura…Njese vajza ishte “gjallë”,por si do ti vinte halli ?!.
Sa u be gati te dilte nga shtepia.,bie sinjali i celularit te saj.Ishte numeri i spitalit ku ndodhej Nena..
Nje zë i mekur u degjua qe i fliste ngadalë…
Nëna kishte mbaruar…Po tani.C’te ishte kjo dramë apo tragjedi ?!
Fund….pa mbarim

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s