Ambasada e Kosovës në Gjermani, me një festë madhështore e festoi 10 vjetorin e pavarsisë

BERLIN : Në Berlin dje (15.03.2018), Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani, me një festë madhështore e festoi 10 vjetorin e pavarsisë sê Kosovës, shkruan në statusin e saj në Facebook, kjo ambasadë .

Në kremtimin e kësaj arritjeje të madhe, në prezencën e përmbi 400 mysafirëve pjesmarrës nga institucionet e ndryshme gjermane në nivelin federal dhe të landeve, deputetëve të Bundestagut, ushtarakëve të Bundesëehrit dhe NATO-a, korit diplomatik të dhjetra ambasadave të akredituara në Berlin si dhe diasporës , shkruan Ambasadori i Republikës se Kosovës në Berlin z.Astrit Astrit Zemaj, “kisha nderin që në cilësinë e të Ngarkuarit me Punë(u.d. Amasadorit) në Gjermani së bashku me kolegët nga Ambasada dhe Konsullatat ne Frankfurt, Minhen si dhe përfaqësusit e Qeverisë së Kosovës të nderojmë me pietet të lartë rrugëtimin për liri, vuajtjet e së kaluarës dhe procesin e shtetformimit të Republikës së Kosovës”.
Veçanërisht impresionuese, ka thënë ai ishte prezenca miqëve të shumtë që kanë qëndruar pranë nesh nder vite si dhe në rrugëtimin e vazhdueshëm drejt të ardhmes si pjesë e strukturave euro-atlantike dhe anëtarësimit ne mekamizma nderkombtarë dhe në OKB.
29313881_456785871405474_6587450699591630245_n
Mirëpo , Ambasadori i Republikës se Kosovës në Berlin z.Astrit Astrit Zemaj, nuk ka lënë pa faleminderuar me këtë rast si shkruan ai edhe ata që kujdesën në prapavijë, të cilët Shkelqësia e Tij, zoti Zemaj i ka quajtur janë meritorë për realizimin e evenimenteve madhështore.
“Përfitoj nga rasti të shprehë respektin dhe falenderimin tim për punën e madhe dhe angazhimin profesional për të gjithë kolegët e stafit ( diplomatik dhe vendor) të Ambasadës së Republikës së Kosovës në Gjermani!” shprehet Ambasadori i Republikës se Kosovës në Berlin z.Astrit Astrit Zemaj, duke percjell edhe urimin “ Gëzuar 10 vjetorin e pavarësisë dhe Zoti e bekoftë Republikën e Kosovës!”.(Photo credite and information Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani)/Beqir Sina/
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s