Suksesi i stilistit Nazim Salihu në Amerikë

Jo rrallë herë, shqiptarët kanë ditur të tregojnë talentin e tyre, kudo që kanë shkuar. Shumë prej tyre, tani më kanë një profesion të cilën e zotërojnë me sukses, shkruan arbresh.info Është Nazim Salihu  nga Kosova, i cili pasionin e tij për artin e shpreh  përmes duarve të tij të arta.

Read More…

Regjisori dhe aktori Xhustin Kristian shkëlqen në tapetin e kuq në Nju Jork

Xhustin Kristian ka filluar karrierën e tij artistike në Tiranë, Shqipëri ku është rritur dhe ka studiuar për “Drejtësi”. Mbasi diplomohet vendos ti përkushtohet pasionit duke ndjekur edhe trajnimet e para profesionale për “Aktrim” dhe “Teatër Fizik”. Daljet në skenat profesioniste datojnë në vitin 2012. Nga ai moment deri sot numëron disa role në skenat […]

Read More…

Flora Atashi shkëlqen në sfilatën e Nju Jorkut

Dizajnuesja e talentuar Flora Atashi prezantoi me sukses krijimet e saj te reja në sfilatën që u mbajt në Nju Jork. Për gazetën Prishtina Press ajo flet për fillimet në këtë fushë, projektet e reja dhe planet e të ardhmes.  Prishtina Press: Na tregoni rreth karrierës tuaj si dizajnuese? Flora Atashi: Jam Dizejnatore e Modës, […]

Read More…

Pritet me sukses në New York shfaqja “One Week” me aktorin Flori Belliu

Aktori Flori Belliu sapo shfaqi me sukses në Proudcer’s Club në New York shfaqen e tij “One Week” me skenar të Wolfgang Herrndorf. Për Prishtina Press ai tregon për shfaqen dhe projektet e tij më të fundit.  Prishtina Press: Na tregoni më shumë rreth vetes. Fillimet në fushën e aktrimit? Flori Belliu: Sigurisht pasioni për këtë ka nisur herët duke marr pjesë nëpër evente të […]

Read More…

Pogradeci mirëpret Festivalin Ballkanik të Filmit dhe Kulinarisë. Premiera botërore dhe “Mish-Mash” studentësh

Shoqata Art-Impulse në bashkëpunim me Bashkinë Pogradec, Ministrinë e Kulturës, Qendrën Kombëtare të Kinematografisë, Ministrinë e Kulturës Kosovë,  organizojnë në Pogradec, nga 3 deri më 8 korrik Festivalin Ballkanik të Filmit dhe Kulinarisë (B3F). Këtë vit është edicioni i shtatë i këtij festivali, që tashmë përbën një ngjarje të rëndësishme kulturore për krejt Ballkanin. Festivali […]

Read More…